Rodzaje taśm transporterowych i ich zastosowania

2 kwietnia 2019

Taśmy transporterowe Dawid

Taśmy transporterowe stosowane są w wielu dziedzinach – od przemysłu i przetwórstwa spożywczego, po fitness. Jednak niektóre zastosowania wymagają spełnienia szczególnych warunków – na przykład taśmy do piekarni, czy używane w przetwórstwie owocowo-warzywnym. Z czego się je wykonuje i jakie normy muszą spełniać?

Taśmy transporterowe w przetwórstwie spożywczym

Wszelkiego rodzaju sprzęt i wyposażenie stosowane w branży przetwórstwa spożywczego, musi spełniać wysokie normy w zakresie higieny. Sprawdzają się tu więc doskonale taśmy transporterowe wykonane ze splecionych ze sobą elementów metalowych, które są trwałe, odporne na uszkodzenia, oraz łatwe w utrzymaniu czystości.
Taśmy te ze względu na rodzaj splotu i łączenia, dzielimy na;
– taśmy pętlicowe
– taśmy członowe z drutu płaskiego oraz okrągłego
– taśmy prętowe plecione
– taśmy prowadzone łańcuchami
– taśmy spiralne
– taśmy linkowe

Taśmy transporterowe Dawid

W zależności od rodzaju splotu, metalowe taśmy transporterowe mogą być z powodzeniem stosowane zarówno w piecach piekarniczych (np. taśmy członowe), jak i do suszenia herbat granulowanych (taśmy linkowe).
Taśmy metalowe są odporne na działanie wysokich temperatur, stąd szerokie możliwości zastosowania ich w piecach i suszarniach.

Taśma pleciona

Taśmy transporterowe w przemyśle

Większość z opisywanych taśm znajduje zastosowanie również w przemyśle – na przykład przy sezonowaniu i suszeniu elementów drewnianych. Istnieją jednak specjalne rodzaje taśm – taśmy żaroodporne.
Są to taśmy transporterowe wykonane ze stopów stali odpornych na naprawdę wysokie temperatury, możliwe do zastosowania w piecach hutniczych, na liniach do odpuszczania, czy liniach do lutowania twardego.
Taśmy transporterowe są szeroko stosowane na liniach produkcyjnych. Na przykład taśmy pętlicowe o stabilnej i płaskiej powierzchni, które często wykorzystywane są na liniach produkujących materiały izolacyjne.

Większość rodzajów taśm transporterowych znajduje zastosowanie zarówno w przetwórstwie spożywczym, jak i w przemyśle. Na przykład taśmy prętowe plecione, które są stosowane jako taśmy do piekarni, ale również w przemyśle chemicznym.