Gabiony – Rodzaje i Zastosowania

16 kwietnia 2019

Widujemy je na skarpach, nasypach kolejowych czy wałach przeciwpowodziowych. Gabiony – czym są? Z czego się je wykonuje i gdzie znajdują zastosowanie?

Czym są gabiony?

Gabion, z włoskiego gabbione – duża klatka, to element architektoniczny mający postać dużego kosza z siatki plecionej lub zgrzewanej, wypełnionego najczęściej kruszywem, kamieniami lub żwirem.
Kosze zgrzewane

Rodzaje gabionów

Istnieją gabiony plecione i zgrzewanie. Pierwszy rodzaj powstaje z siatki stalowej o oczkach zaplatanych przez dwukrotny skręt tworzącego je drutu. W celu zabezpieczenia przed korozją, najczęściej stosuje się siatkę ocynkowaną, rzadziej dodatkowo powlekaną PVC.
Gabiony zgrzewane, to konstrukcje budowane w oparciu o panele z siatki zgrzewanej, które montuje się ze sobą na miejscu budowy i wypełnia wybranym materiałem kamiennym.
Zabezpieczenie antykorozyjne stosowane w przypadku gabionów zgrzewanych, to powłoka cynkowa, PVC, lub stopy cynku i aluminium.Nowoczesne zgrzewane gabiony cechuje wysoka trwałość i odporność na warunki atmosferyczne.
zamontowane kosze zgrzewane

Gabiony zgrzewane i plecione – zastosowania

Gabiony wykorzystywane są najczęściej w celu zabezpieczenia skarp, nasypów, bądź do wzmacniania wałów przeciwpowodziowych. Do takich celów najczęściej wykorzystuje się kosze i materace wykonane z gabionów plecionych.
Nowoczesne materace gabionowe stosowane są nawet do celów wojskowych, jako znacznie skuteczniejsze w zatrzymywaniu ostrzału od worków z piaskiem.
Coraz częściej spotyka się również oryginalne i estetyczne ogrodzenia z gabionów zgrzewanych. Połączenie stalowej siatki z dowolnie wybranym wypełnieniem daje nie tylko niepowtarzalny efekt estetyczny, ale również ochronę przed wścibskimi spojrzeniami i hałasem z ulicy.

Gabiony dają możliwość stworzenia również konstrukcji takich jak ławki ogrodowe, grille, a nawet ozdobne donice.
Można je wypełnić nie tylko dowolnym rodzajem i kolorem kamienia, czy tłuczniem kamiennym, ale też szkłem, lub mieszanką materiałów, co daje duże możliwości dopasowania wyglądu konstrukcji gabionowej do aranżacji miejsca, w którym ma zostać wykorzystana.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą: Gabiony Zgrzewane