Gabiony – materiały, właściwości i zastosowania

21 marca 2019

Gabiony, kosze gabionowe, gabiony zgrzewane

Wiele rozwiązań pozwala na zaprojektowanie przestrzeni przydomowej w interesujący i niebanalny sposób. Coraz większą popularność zyskują gabiony. Te niezwykle estetyczne ogrodzenia panelowe są bardzo trwałe, a zarazem ujmują niepowtarzalnym wdziękiem i posiadają wiele praktycznych zastosowań użytkowych.

gabiony zgrzewane - zdjęcie

Materiały ogrodzeń panelowych

Gabiony mają postać prostopadłościennych koszy z drucianych siatek, najczęściej zgrzewanych. Jako ich wypełnienie stosuje się różne materiały, których zadaniem jest zapewnienie efektu optymalnego wtopienia się ogrodzenia w otoczenie. Najczęściej korzysta się w tym celu z kamieni, gruzu, ziemi lub szkła. W wielu rozwiązaniach stosuje się także materiały pozyskane z recyklingu, np. pochodzący z odzysku beton lub granulaty z odpadów.

Zastosowanie gabionów

Gabiony znajdują szerokie zastosowanie przy urządzaniu terenów zielonych oraz ogrodów. Z koszów wypełnionych kamieniami da się zbudować np. altankę, stół ogrodowy, ławeczki, grill czy skalniak. Nowoczesne ogrodzenia panelowe pasują do niemal każdego otoczenia. Mogą doskonale komponować się z zabudową miejską, a jednocześnie wspaniale wtapiać w krajobraz wiejski. Gabiony obsadzić można różnymi gatunkami roślin. Niektóre z nich korzystnie wpływają na zdrowie domowników – np. poprzez usuwanie z atmosfery szkodliwych pyłów, które przyczyniają się do rozwoju wielu schorzeń układu oddechowego. Pyły te osiadają na liściach obsianych w gabionach roślin, a podczas deszczu spłukiwane są do gleby.

gabiony plecione - zdjęcie

Właściwości gabionów

Gabiony w wyjątkowy sposób upiększają ogród. Mogą skutecznie odizolować przestrzeń od ulicznego hałasu, dzięki czemu zapewniają użytkownikom ciszę i spokój. Ma to szczególne znaczenie w przypadku nieruchomości, które położone są w miejscach o dużym natężeniu ruchu. Ogrodzenia panelowe zachowują stabilność nawet przy gwałtownej pogodzie, dzięki czemu mogą posłużyć wiele lat. Gabiony można też wyjątkowo sprawnie i szybko zainstalować. Takie rozwiązanie jest ponadto ekologiczne, ponieważ kosze wypełniają jedynie materiały bezpieczne dla środowiska naturalnego.