Sita z drutu – informacje
Siatki metalowe znajdują bardzo szerokie zastosowanie – od budowy ogrodzeń i dekoracyjnych elementów architektonicznych, po różnego rodzaju zastosowania w przemyśle.
Jednym z zastosowań są sita. Jakie spotykamy rodzaje sit i gdzie się je stosuje?
Rodzaje sit metalowych
Wyróżniamy wiele rodzajów sit z siatki metalowej:
– sita tkane
– sita wytłaczane
– sita harfowe
– sita harfowo-strunowe
– sita zgrzewane
Każdy z tych rodzajów, w zależności od przeznaczenia, może mieć różną gęstość oczek w celu selekcjonowania mniej lub bardziej sypkich materiałów.
Sita – zastosowanie w przemyśle
Sita z drutu stosowane są dość powszechnie w każdej gałęzi przemysłu wydobywczego – wszędzie tam, gdzie zachodzi konieczność oddzielania materiałów o średniej i dobrej przesiewalności. W inny sposób oddzielenie od siebie różnych elementów byłoby niemożliwe.
Sita stosowane są w kamieniarstwie, recyklingu gruzu budowlanego, przesiewaniu materiałów budowlanych takich jak piasek i cement.
Sita do węgla służą do selekcji tego paliwa, które ze względu na grubość trafia na różne półki cenowe. Dzięki ich zastosowaniu możliwe jest przede wszystkim łatwe oddzielenie miału węglowego, dzięki czemu klient dostaje węgiel dokładnie takiej jakości, za jaką zapłacił.
Szerokie zastosowanie sit metalowych w przemyśle, ściśle wiąże się z ich trwałością. Trwały jest materiał z którego są wykonane, ale liczy się też sama technologia produkcji sita. Dlatego wybierając te elementy wyposażenia dla firmy przemysłowej, budowlanej, czy wydobywczej, warto jest sięgać po wyroby sprawdzonych producentów.
Sita w przetwórstwie spożywczym
Funkcjonowanie przetwórstwa spożywczego również trudno jest sobie wyobrazić bez stosowania sit i siatek metalowych. Służą one do oczyszczania materiałów takich jak mąki i inne produkty sypkie z zanieczyszczeń stałych oraz eliminują grudki niepożądane w trakcie używania materiałów.
Wprawdzie bardzo często stosuje się tu sita z tworzyw sztucznych, jednak sita metalowe wciąż są popularne z uwagi na trwałość i odporność na uszkodzenia mechaniczne.